Inne

Historia Zagłady w przedmiotach - premiera filmu

Data: 12.03.2024 r. Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Opis UWAGA: Zapisy zostały zamknięte. Pojawienie się na miejscu bez uprzedniej rezerwacji miejsca nie gwarantuje możliwości wstępu na projekcję.

We wtorek, 12 marca o 18.00  zapraszamy do sali kinowej Fabryki Emalia Oskara Schindlera na spotkanie wokół filmu "Historia Zagłady w przedmiotach", reż. Marek Zając, 2023 r.

Produkcja Telewizji Polsat powstała przy merytorycznej współpracy z Muzeum KL Plaszow. Dwa odcinki cyklu poświęconego historii obozów zagłady i koncentracyjnych przedstawiają historię KL Plaszow.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z pracownikami Muzeum KL Plaszow. Udział wezmą: Monika Bednarek, Marta Śmietana i Kamil Karski. Dyskusję poprowadzi Marek Zając, autor scenariusza i producent filmu, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Podczas spotkania porozmawiamy o wyzwaniach, jakie stoją przed tymi, którzy za pomocą obrazu chcą w sposób adekwatny opowiedzieć o Zagładzie.

Przedstawimy także działania podejmowane na rzecz upamiętnienia KL Plaszow, których efektem są zmiany, jakie zaszły ostatnich miesiącach w miejscu pamięci. Spotkanie poprzedzi zaplanowane na 15 marca 2024 r. otwarcie nowej wystawy plenerowej na terenie poobozowym.

Miejsce spotkania: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich. Prosimy o rezerwację miejsc.

Dwa odcinki o KL Plaszow są częścią telewizyjnej serii dokumentalnej „Historia Zagłady w przedmiotach”, którą dla Telewizji Polsat produkuje firma Inbornmedia.

– Nasz poprzedni projekt, „Historia Auschwitz w 33 przedmiotach”, zdobył uznanie w wielu krajach i laury na kilku festiwalach – mówi dyrektor Radosław Sławiński, odpowiedzialny za kanały tematyczne w Grupie Polsat. – Kontynuacja poświęcona kolejnym niemieckim obozom była naturalnym krokiem w naszych planach rozwijania produkcji na najwyższym światowym poziomie. To jednocześnie też działanie misyjne w najlepszym tego słowa sensie.

Pomysłodawca produkcji, scenarzysta i reżyser Marek Zając dodaje:

– Powszechne wyobrażenie o miejscu pamięci KL Plaszow ogranicza się do dwóch postaci: ratującego Żydów Oskara Schindlera i brutalnego komendanta Amona Götha. Ale to historia o wiele bogatsza i przejmująca. Tę mało znaną stronę historii byłego obozu pokażemy widzom dzięki współpracy z Muzeum KL Plaszow, zaangażowaniu i wiedzy jego pracowników.

Wśród oryginalnych przedmiotów odnalezionych na terenie dawnego obozu, które wyznaczają rytm filmowej narracji, znalazły się m.in. opaska z gwiazdą Dawida, fragmenty naczyń oraz druciki splecione w kształt liter tworzących dziecięce imiona.


Informacje o godzinach emisji oraz dostępności odcinków w internecie podamy w przyszłym tygodniu. Zapraszamy na premierę filmu 12.03.2024 r. Do Fabryki Emalia im. Oskara Schindlera.
ZOBACZ RÓWNIEŻ